2012. december 24., hétfő

A CSICSÓKA TÖBBET ÉR MINT GONDOLNÁD!

http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw


 CSICSÓKA-CSICSÓKA MÉRT IS VAGY TE ILYEN JÓ!?


A csicsóka fő hatóanyaga az inulin növényi rostanyag, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy öngyógyító tevékenységének maximumát érje el. Az inulin folyékony rost, melyet számos növény fruktooligoszacharid-része tartalmaz: gazdag inulinforrás a cikória növény gyökere, melyből pótkávé is készül, vagy a salátaként fogyasztott endívia és az articsóka, de a leggazdagabb inulinforrás eddigi ismereteink szerint az ősi biblikus időktől is ismert csicsóka. Az inulin összetett szénhidrátvegyület, amely azonban eltér az ebbe a kategóriába tartozó keményítőktől, vagyis nem tekinthető cukornak sem, annak ellenére, hogy édes ízű. A nagy eltérést ezektől az adja, hogy sem az ember szájában, sem az emésztőszerveiben nincs olyan enzim, amely képes lenne feloldani vagy megemészteni az inulint. Az inulin vízben oldódó nagyméretű rost, amely a bélben sértetlen marad, s így magához vonzza a jó baktériumokat a táplálkozásra. Miközben az ember számára emészthetetlen marad, kalóriatakarékosság szempontjából kiemelkedő jelentőségű.
Az inulin legnagyobb haszna probiotikus tulajdonságában rejlik, szelektív módon tápanyagul szolgál a hasznos bélbaktériumoknak, főleg a Bifidobacteriumoknak és Acidophilusoknak. A káros bélflóra tagjai számára viszont az inulin a szaporodást és táplálkozást illetően közömbös. A rossz hatású Clostridium perfringens és sok egyéb káros baktérium inkább a finomított cukor bomlástermékein élnek.
A vastagbél sok funkciója mellett a legveszélyesebb toxikus anyagok tárházának számít. Az ember, mire betölti az 50 éves kort, beleiben mintegy 5 kg mérgező hulladékanyagot tárol el. Ezek a toxinok a bélflóra káros átalakítása révén a rossz emésztést (rothadásos), székrekedést, rákos megbetegedést, az immunrendszer működésképtelenségét okozhatják. Szerencsére a rossz irányba változott bélflóra helyreállítására alkalmas inulin használatával ezek a káros hatások is elkerülhetőek.
A kedvező bélflóra táplálásán és fenntartásán kívül az inulinnak egyéb táplálkozás-élettani szerepe is jelentős; előnyösen befolyásolja a bél pH-értékét és a széklet tömegét. A bél pH-értékének csökkenésével több létfontosságú ásványi só oldhatósága is növekedik, s ezáltal javul a szervezet kalcium- és magnéziumellátottsága. Az étrendbe épített inulin megszünteti a székrekedést, növeli a székletürítés gyakoriságát. Ezzel a béltartalom tranzitideje is lerövidül, ami a toxikus bomlástermékek képződését és felszívódásának lehetőségét megakadályozza. Vizsgálatok alapján bizonyossá vált, hogy alacsony vércukorszint esetében az inulin hatására a glukóz felszívódása növekedik, a béltartalom savassá válik, a koleszterinszintet szabályozza, csökkenti a szérum triglicerid szintjét és a vérnyomást.
A Bifodobacteriumok serkentése által csökken a patogén baktériumok élettere, melyek következményeként csökken a májtoxinok, a karcinogének mennyisége, mérséklődik az élelmiszer-intolerancia és immunstimuláns hatás érhető el. A Lactobacillusok többsége és az Acidophilusok is nagy antimikrobiális aktivitású anyagokat tartalmaznak, így többek között acidolint, acidophyllint, acidolphint, laktocidint és bacteriocint. Ezek a baktérium-összetevők csíraellenes és antivirális hatást mutatnak a Campylobacter, Listeria, Staphylococcusok, Candida, valamint a herpesz és influenzavírusok ellen. Külön említést érdemel a Lactobacillus rhamnosus törzs, melynek immunstimuláns hatása a makrofágok fagocitaaktivitásának és az immunglobulinok aktivitásának növekedésén keresztül valósul meg. Ezért ezt a baktériumtörzset tekintik a legfontosabbnak a Lactobacillusok között. Az inulin természetesen ennek a törzsnek is a táplálékot jelenti.
A Központi Élelmiszertudományi Kutatóintézet és az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet kutatói a csicsóka más hatásait is vizsgálni kezdték. Kezdeti eredményeik nagyon bíztatóak: számos betegség megelőzésében is lehet szerepe a csicsóka-lének. Ilyen például a gyermekkori asztma, a különböző szív és érrendszeri megbetegedések, a candidózis, és a cukorbetegség is.
Megkezdődtek a kísérletek az előnyös élettani hatású csicsókalé előállítására is. A magyar kutatók által kifejlesztett technológia legfőbb előnye a ledarált és forró gőzzel feltárt rostanyag szűrésében rejlik. Az ultraszűrés a korábbi technológiákkal ellentétben nem alkalmaz segédanyagokat, tisztán fizikai módszert. Ezzel lehetőség nyílik bio-mínőségű csicsóka-lé előállítására.
A szűrés után nyert tiszta lé sűrítve számos élelmiszer adalékanyagaként használható.
Gyermekkori élelmiszer-allergiák
A gyermekkori élelmiszer-allergiák esetében megállapították, hogy szinte kivétel nélkül a Lactobacillus, az Acidophilus és a Bifidobacteria törzsek lecsökkent számával egyidejű Enterobacteriaceae család túlfejlődése a kiváltó ok. Bélflórát helyreállító beavatkozásként müzlibe vagy dzsúszhoz adagolt inulinnal az élelmiszer-allergia megszüntethető.
Szív- és érrendszeri betegségek
A szív- és érrendszeri betegségek egyik elindítója a magas LDL-koleszterin tartalom. Hatékony koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek léteznek, de mellékhatásuk miatt, lehetőség szerint, kerüljük használatát.
Ismeretes, hogy a máj szénhidrátokból zsírsavakat, triglicerideket szintetizál, ha nem jut a szervezet más forrásból a zsiradékhoz. Ennek köszönhető többek között az is, hogy a koleszterinszint, amely egyénenként determinált, zsiradékmentes diéta ellenére is magas lehet. Izolált máj-sejtkultúra használatával kimutatták, hogy az inulin a zsírsav-triglicerid képződését elősegítő enzim aktivitását gátolja. A koleszterinképződés ezen útja, illetve a képződés gátlása a magas szénhidráttartalmú étrend esetére áll fenn. Vagyis tésztafélék, pékáruk, sütemények, üdítőitalok vagy a rizs- és burgonyaételek kedvelőinél kifejezetten vérlipidszint-csökkentő hatása van az inulinnak.
A koleszterin- és trigliceridcsökkentő hatás elérésének egyik hatékony módja szerint 1-2 evőkanál csicsókaport keverjünk 1-1,5 dl narancsdzsúszba, melyet elfogyasztva nem csak az inulin előnyei válnak hasznunkra, hanem egyúttal a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében szerepet játszó esszenciális ásványi anyaghoz, a káliumhoz is hozzájutunk.
Mellrák
A mellrák a posztmenopauza állapotában lévő nőknél népbetegségi szintre emelkedett az utóbbi időben. Talán szerencsénkre ez is egy olyan rosszindulatú betegség, amely ellen a jótékony baktériumok képesek felvenni a versenyt. Klinikai vizsgálatok szerint az étrendbe épített nem emészthető szénhidrát (inulin) gátolta a tumor fejlődését. Az étrendbe építhető inulin fogyasztása rizikómentes, és könnyedén alkalmazható a rákterápiában. A rákellenes hatás a Lactobacillus béta-glucuronidáz enzim gátlásán alapul. Ez a székletben található enzim a szervezet detoxikáló tevékenységét gátolja abban, hogy az ösztrogén egy kevésbé aktív/toxikus formában estriollá alakuljon át. Az ösztrogén toxikus formája ugyanis a mellrák rizikóját növeli. Az inulin a bélflóra normalizálása útján az ösztrogén legtoxikusabb formáját kiiktatja.
Diabétesz
Diabétesz esetében az inulin mint szénhidrát-energiaforrás azért jelentős, mert a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Az inulin metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s a vércukorszint beállítását megkönnyíti. Az inzulin mondhatni pufferszerepet tölt be az állandó vércukorszint megtartásában.

Tapasztalataim:
A csicsókát lehet vetni bármikor amikor a talaj nem fagyos. A csicsóka nagyon jól bírja a fagyokat, de csak a föld alatt. Tehát bármikor lehet vetni. A vetésre való gumó, kb. akkora, mint a vetésre használt burgonyagumó. A csicsóka gumót is lehet félbevágni, vagy több részre vágni, az a lényeg hogy 2-3 csíraszem maradjon egy egy darabon.  A puhább homokos talaj kedvezőbb számára a gumók alakja miatt, mert sokkal simább lesz. Kötött talajon elég sok elágazás lesz rajta A csicsóka viszonylag későn április körül bújik ki a földből és az első pár héten nem is nől csak igen lassan. Aztán beindul és nyár végére az én fajtám eléri a 3 -4 méter magas szárat. Tehát térválasztónak is nagyon jól használható. A csicsókáról tudni kell hogy minél nagyobb a szára, annál nagyobbak alatta a gumók. Én 70 x 70 -es sor és tőtávolságra ültettem, van helye nőni és bokrosodni. Mivel a csicsóka napfény és melegigényes, ezért 4 soronként hagytam egy üres sort is. Így több nap éri, és locsolni is sokkal könnyebb a sorok közt. A csicsókát érdemes öntözni, hetente legalább egyszer jól átnedvesíteni a talaját, nagyon nagy kánikulában többször is, meghálálja. A tapasztalatom az hogy, tápanyagban gazdag területen akár 5 kilót is terem viszont a gumók kisebbek. Tápanyagban szegényebb területen viszont csak 2 -3 kilót terem viszont a gumók szép nagyok, Így én mostmár nem trágyázom abban az évben a területet ahova vetni szeretném a csicsókát.
Felszedni az első fagyok után érdemes, amikor visszaszárad a szára, mert a gumók a szárban tárolt tápanyagtól kezdenek el nőni. Ezért jó ha nagy a szára. Felszedni bármikor lehet amikor nem fagyos a talaj, viszont tavasszal mikor a talaj kezd felmelegedni megindul a csírásodás és egyre több göcssört jelenik meg, ahogy nől a csíra. Ősszel a komolyabb fagyok előtt még szinte egyben ki lehet húzni a tövet, és a csicsókák csak lógnak rajta. Tavaszra az indák leszáradnak és mint a krumplit ki kell kapával szedni. Minden évben ajánlatos más területre ültetni, mint ahol előző évben volt, a betegségek és a tápanyagok miatt.

A csicsókát mint alapvető inulinforrást ehetjük frissen, nyersen reszelve salátába, süthetünk belőle pogácsát. Levét kipréselve rostos inulinitalként fogyaszthatjuk. A csicsóka viszonylag hamar elveszíti nedvességtartalmát.
Ollózva: Fitt élet!
      

2012. november 20., kedd

A GALAGONYA ERŐSÍT & FOGYASZT!

Galagonya cserje virágzáskor
                      


http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw


A Galagonya (Crataegus) a rózsafélék (Rosaceae) családjának Maloideae alcsaládjába sorolt növénynemzetség. Általában tövises cserjék, vagy kis fák. A galagonyát gyógynövényként is alkalmazzák: jótékony hatással van a szívműködésre.
A Kárpát-medencében négy faj őshonos: egybibés galagonya, fekete galagonya, rózsaképű galagonya, cseregalagonya.
  •  Leveleik szórt állásúak, a virágzat sátorozó buga. Termésük a Maloideae alcsaládra jellemző almatermés, mely a vacok megduzzadásával keletkezik. A termésfal (a mag héja) nagyon kemény. A termést az állatok a maggal együtt fogyasztják el, majd a mag a bélcsatornán sértetlenül áthaladva az anyanövénytől távol jut ki a külvilágba. A nemzetség rendkívül fajgazdag (egyes szerzők szerint a fajok száma több mint ezer!), sok az átmeneti és hibrid alak, változat. Főleg az északi féltekén elterjedtek.

A Galagonya felhasználása:

A virágok, a levelek és a termések, valamint ezek kivonatai gyakran közösen, számos gyógyszeripari készítményben megtalálhatók. A galagonyakészítmények erősítik a szívizom összehúzódásának erejét, és javítják a koszorúér, valamint a szívizom vérellátását. Bár a galagonyakivonatok hatásmechanizmusa nem hasonlít a szívre ható glikozidok működéséhez, gyakran veszik igénybe őket digitális terápia megerősítésére és kiegészítésére. A népi gyógyászatban a gyümölcsből készített lekvárt esetenként használják még hasmenés ellen és erősítőszerként. A homeopátia a szív- és keringési panaszok keringési panaszok terén alkalmaz galagonya készítményeket.
Tea: 2 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított galagonyalevelet, majd 15 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csésze tea fogyasztása javallott. Tinktúra: Virágból, levélből, bogyóból készül. Tabletta: A galagonyából készített tabletta porított virágot, levelet, bogyót tartalmaz. Fűszerként: A galagonya terméséből gyümölcszseléket és mártásokat lehet készíteni.
A galagonyát a “szív gyógynövényének” is nevezik, mert bizonyítottan jó szíverősítő és szívnyugtató. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre, javítja a szívizomsejtek aktivitását, serkenti a szívizom vérellátását. Teakeveréke értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallt koszorúér-betegségek esetén. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását. Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire ajánlott galagonyatea és galagonyatartalmú készítmények fogyasztása.

 gyogynovenyek/galagonya
Galagonya
(Crataegus oxycantha)
Előfordulás: A világ mérsékelt égövének szinte minden részén megtalálható, de az ettől melegebb, mediterrán, illetve a hidegebb területeken is gyakorta előfordul. A közepes vizellátottságú, jó tápértékű talajokat kedveli, de a savanyú, meszes, száraz területeken is otthonosan érzi magát.
A gyenge vizellátású területeken inkább cserjévé, a jobb vizellátású területeken, erdőkben kisebb fává nő.
Gyűjtés-felhasználás: A galagonya virágát és termését egyaránt felhasználhatjuk. A virágot a májusi telihold idején érdemes begyűjteni, hűvös, száraz helyen száritani és lezártan tárolni.
A termés begyűjtésére az éghajlattól, a földrajzi elhelyezkedéstől, az időjárástól függően a szűz, a mérleg, illetve a skorpió hava is alkalmas, de fontos, hogy a kora őszi fagyokat ne várjuk meg. A szedést érdemes a nap és a növő-hold trigonjára időziteni.
A bogyókat alaposan száritsuk ki, akár közvetlen napsugárzásnak kitéve, mert ennek hiányában a raktározás során bepenészedhet. A virágból elsősorban forrázatot készithetünk, míg a termésből főzetet, tinktúrát is, vagy akár közvetlen is fogyaszthatjuk.
Az ókorban a galagonya virágát termékenység fokozónak, szimbolizálónak is használták a nők ruhájukra tűzték, vagy menyasszonyi koszorút készitettek belőle. A virágot újszülöttek bölcsőjébe is helyezték a démonok, illetve az ártó influenciák távoltartására. A termést gyógyitó amulettek, nyakláncok készitésére is használták, mint a szeretet fokozására alkalmas szimbólumot.
Ize: savanyú-6, édes-3
Energetika: szelet csökkenti, tüzet, vizet fokozza, növeli a lélek megtartó energiáját.
Általános hatás: A galagonya közismert szivgyógyszer, keringés javitó. Görcsoldó, vizhajtó, nyugtató hatású, serkenti az emésztést, hajtja a szelet, oldja a hurutot. általános erőnlét fokozó, hevitő vértisztitó.
Lélektani hatás: feléleszti az emberben a jószivűséget, az együttérzést, a szeretetet. Száműzi a szivből a gonosznoszságot és lágyitja a kőszivűséget. A nyúlszivűséget megszünteti, bátorszivűvé tesz, segit felvállalni a félelmek okát. Emellett csökkenteni képes a szorongást, a rettegést a bizonytalanságot, az ijedelmet és nem csak a szivben. Segit feldolgozni a sérelmeket, a lelket mérgező mögöttes szándékokat. Oszlatja a bánatot, a nyomasztó érzelmeket, fokozza az életerőt, növeli a stabilitás és a biztonságra törekvés érzését.
Részletes ismertetés: A galagonya savanyú izénél fogva elsőrangú emésztés serkentő. Enyhén, de tartósan fokozza a gyomor savtartalmát, igy emésztő készségét. Magas gyomorsavszint, vagy gyomorfekély esetén csak savközömbösitővel (édesgyökér, édeskömény, koriander) együtt adható. Mivel étvágyjavitó, ezért huzamos alkalmazása esetleg testsúlynövekedést vonhat maga után, ami természetesen más, keserű izű növények együttes használatával ellensúlyozható.
Segit kiüriteni a gyomorból a felhalmozódott, pangó, illetve az esetlegesen alulemésztett táplálékot. Az emésztőcsatorna további részében is hasonló hatású, emellett szünteti az erjedést, a bélhurutot. Felszámolja a dugulásokat, elzáródásokat is.
A szélenergia székhelyéről, a vastagbélből, annak is főképp a leszálló szakaszáról intenziven hajtja a szelet. Egyrészt ebből fakad nyugtató, zavarodottságot szüntető hatása, másrészt abból, hogy az emésztés hatékonyságának, erősitésének eredménye képen csökkenti az emésztetlen táplálékok, a mérgek jelenlétét, melyek az idegrendszert frusztrálnák, az ingerküszöböt csökkentenék. Emellett édes ize is stabilizál, nyugtat.
A galagonya elsősorban szivgyógyszerként közismert. A sziv teljesitményét nem annak hajszolása révén növeli, mint a gyűszűvirág, hanem a keringés javitásával, a szivizomzat energizálásával. Növeli a sziv pumpáló erejét. Idegi hatása a sziv működésére is jótékony, megszünteti a szivritmuszavaros, "szivremegéses", szivgörccsel járó panaszokat, a sinusvezérlést stabillá, kiegyensúlyozottá teszi. A balkéz kisújjba sugárzó, szúró szivpanaszok ellenszere.
A sziv terheltségét is csökkenti két módon, a szervezet általános keringését, az erek állapotát, rugalmatlanságát, beszűkülését javitja, -ennek fokozásához érdemes fokhagymával kombinálni- valamint csökkenti a sziv ereiben a lerakódásokat, a sziv izomzatának zsirosodását, és a szivburokban felgyülemlett vizet. Növeli a koronária keringést. Használata révén a sziv területe kellemesen melegedik, amelyhez bazsalikomot kombinálva jó kedélyt is társithatunk. Következményesen csökkenti a hasűri, és a mellűri folyadékgyülemet, ami a légzés kikönnyülését eredményezi.
A virágjából készült forrázat inkább „csak” vizhajtó hatású, A terméséből készült főzet, az ami jellemzőbben a szivre hat. Ezt rendszeresen, napi 1-3 bögrével fogyaszthatjuk, alkattól és állapottól függően, gyógyszerszedés mellett is. Kúraszerűen alkalmazzuk, mert hatása nem egyik pillanatról a másikra alakul ki.
A termés lehetőleg Tokaji aszú borban készült áztatmánya a legelfajultabb szivet is képes kordában tartani, ebből reggel és este egy pohárka fogyasztása javallt.
Vizhajtó hatását kötőszöveti pangások esetén, illetve vesekő esetén, főleg borókával, királydinnyével kombináltan használhatjuk.
  • Fogyasztó hatását tudományosan igazolják! 
  • A galagonya  nagyszerű gyógynövény, nem csak gyógyerejével és pompájával tudja az embert megbabonázni, hanem van még   egy fontos tulajdonsága: fogyaszt. Segít megszabadulni minket a súlyfeleslegtől. Ha kitartóak vagyunk, nemcsak a szívproblémáinkat orvosolja, de még segít abban is, hogy megszabaduljunk a felesleges kilóinktól. Ezt én is megerősíthetem, saját tapasztalatból. Én esszenciát próbáltam ki. Napi /reggel éhgyomorra inni/ egy pohár vízbe 15 cseppet tettem. Ezt egy, a szakterületen dolgozó professzor is megerősítette minap a rádióban.

    Fogyúkúrás tea elkészítése: egy púpozott teáskanál teafüvet leforrázunk 1dl forró vízzel és félpercnyi állás után leszűrjük. Napi négy csésze ajánlott.

ÖSSZE ÁLLÍTÁS: Wikipédia

2012. november 9., péntek

TYUKHÚR AZ ASZTALON

http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw
TALLÓZÓ

Gyerekkoromban a nyári szünidőt általában a nagyszülőknél, vidéken töltöttem, ahol mindennapos „szertartás” volt, hogy tépjünk a csirkéknek tyúkhúrt. Akkoriban már tudtam, hogy ez egy gyorsan terjeszkedő gyomnövény, amit viszont a baromfiudvar lakói imádnak. Néhány évvel ezelőtt, egy meleg, nyári délutánon a barátaimnál grilleztünk és az étkezésnek nekilátva ért a pofára esés, mikor is a tányéromból rám „pislogott” egy nagy kupac tyúkhúr. A meglepetés vélhetően kiült az arcomra, mert a házigazda felesége megnyugtatóan rám mosolygott és megkérdezte: „nem ettél még tyúkhúr salátát?”

tyúkhúr
a "galád" gyomnövény, ami valójában ehető gyógynövény
Kis történetemmel csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy általánosságban, mennyire nem ismerjük azokat a növényeket, amelyek a kertünkben vadon előbújnak. Rengeteg közöttük a gyógynövény és sokat használhatunk a konyhában is ahelyett, hogy kikapálnánk, vagy kigyomlálnánk azokat.
tyúkhúr virág
vélhetően kevesen vették észre,milyen bájos a tyúkhúr virága
Az egyik ilyen, szinte minden kertben még az enyhébb teleken is előforduló, most már szándékosan idézőjelbe tett „gyomnövény” a tyúkhúr (Stellaria media). Nagyon sok kiskert tulajdonos küzd ellene, próbálja kiirtani több, kevesebb sikerrel. A tyúkhúr, ősszel, télen csírázik, majd a hó alatt áttelel és kora tavasszal már tempósan terjeszkedni kezd a kertekben. Sikeres térhódításának és szaporodásának egyik titka, hogy magjai, akár 25 évig is megőrzik csírázó képességüket a talajban és nagyon mostoha körülmények között is növekedésnek indulnak. Kevesen tudják róla, de több betegség ellen hatásos gyógynövény is a tyúkhúr. A többi között hatásos lehet görcsök, aritmia, neurózis, gyomorfekély, golyva esetén. Segít a diatézis és az ekcéma súlyosbodásakor. De használják hashajtóként és vízhajtóként, valamint arthritis, köszvény, reuma és különféle sérülések, illetve krónikus álmatlanság, szemgyulladás kezelésére is. A legújabb kutatások arra is rávilágítottak, hogy a cukorbetegek számára is jótékony hatással bír, hiszen kis mennyiség rendszeres fogyasztása esetén normalizálja a vércukor szintjét a szervezetben és szabályozza az egész endokrin rendszer működését. A tyúkhúr javítja az általános anyagcserét is.
tyúkhúr a salátába
nagyon finom saláta alapanyag lehet a tyúkhúr, érdemes kipróbálni
A tyúkhúr, remek saláta alapanyag, hiszen friss, roppanós hajtásai, kellemes, „zöld” íze üdítő élvezetet nyújt az ízlelőbimbók számára. A frissen felszedett növényt csak egyszerűen mossuk meg jól és daraboljuk bele a vegyes salátába virágostul, szárastul, levelestül. Olyan helyről szedjük, ahol nem gyomirtóztunk és más vegyszert sem használtunk előtte. Ha a hajtásokat megszáríthatjuk, és porrá törve tárolhatjuk, így még a téli időszakban is kellemes ízt varázsolhat az akkor kissé szegényesebb salátákba. Vegetáriánusok pedig, vajas kenyérre is szórhatják a száraz őrleményét.
KÉSZÍTETTE. Green Team
A Tyúkhúr imádók nevében Köszönjük!

2012. szeptember 18., kedd

Cukorbetegség elleni szereket fejlesztenek Debrecenben


Vadgesztenye – a vénák doktora

Vadgesztenyét látunk elszáradt levelek között a fűben, körülötte a tüskés héja.
A szappanhoz hasonló tulajdonságai miatt a gesztenyét régebben mosószerként is használták.
A vadgesztenye fája igen gyorsan nő, a parkokban nagyon népszerű. Levelei „többujjúak”, és fehér vagy rózsaszínű virágai tavasszal függőlegesen állnak, mint a gyertyák. Ezekből a virágokból képződnek a zöld, tüskés gyümölcsök, amelyek egy gömb alakú, fényes magot tartalmaznak: a gesztenyét.
A vadgesztenyét vénás betegségeknél alkalmazzák. A gesztenye fő összetevői a szaponinok, azaz szappananyagok, amelyek bronchitis esetén a váladékot – képletesen szólva mosószerként – kipucolják a testből.
Ha mi, emberek, készítenénk magunknak a vadgesztenyéből egy teát bronchitis ellen, mérgezési tünetek lépnének fel, mivel a szaponintartalma számunkra túl magas. Régebben ellenben a vadgesztenye leveleiből készült teát a népi gyógyászatban légúti megbetegedésekre alkalmazták. A felhasználásnak ez a módja azonban ma már alig szokásos.
A vadgesztenyét ma elsősorban vénás betegségeknél használják. Mivel az általános mozgáshiány miatt jelentősen megnőtt a visszérben szenvedők száma, a vadgesztenye napjainkban nagyon keresett.
A vadgesztenye elősegíti a vénás visszaáramlást, szorítja a megereszkedett vénákat, megakadályozza a vérrögképződést, gyulladáscsökkentő hatású, segít a duzzanatok és vízvisszatartás ellen. De a vadgesztenye az ízületi hártya anyagcseréjét is elősegíti, és ezért alkalmazható köszvény, csontfájdalmak, a gerincoszlop területén jelentkező fájdalmak vagy csonttörés miatti duzzanatok esetén.
  • Mitológia: a vadgesztenye története
A vadgesztenye fáját bizonyára minden gyerek ismeri, mert a gesztenye csodásan alkalmas játéknak. Régebben a gesztenyét különféle célokra használták, az orvosi hatása azonban csak a 19. század vége óta ismert. Így a gesztenyét gyűjtötték hizlaló takarmánynak, mosószernek, vagy a táskában hordtak magukkal három gesztenyét védekezésül a különböző betegségek ellen. Korábban vadgesztenyével etették a légúti betegségekben szenvedő lovakat – innen ered a neve is, ugyanis a vadgesztenyét lógesztenyének is hívják.


  • A vadgesztenye alkalmazási lehetőségei 
A vadgesztenye kérgét, virágát, magját és levelét is felhasználják terápiás célokra. Kérge fényvédő krémek alapanyaga, leveleit ízületi bántalmak kezelésére használhatjuk. A vadgesztenyét szeptember-októberben gyűjtik, amikor az érett magok a földre hullanak. A vadgesztenyéből készíthetünk egy alkoholos kivonatot, amely kizárólag külsőleges használatra alkalmas. Ne igyuk meg! Mérgezési tüneteket okozhat.
  • Vadgesztenye-tinktúra készítése külsőleges alkalmazásra
Ehhez friss vadgesztenyét gyűjtünk, eltávolítjuk a vékony, barna héjat, felaprítjuk a fehér részt, betöltjük egy csavaros üvegbe, és felöntjük borszesszel (70%-os), amíg minden növényi részt elfed. Az üveget jól lezárjuk és 3 héten át legalább naponta egyszer erősen összerázzuk. Miután a tinktúrát átszűrtük, a folyadékkal bedörzsölhetjük a fáradt, duzzadt, visszérre hajlamos lábakat. Mindenesetre figyeljünk arra, hogy az alkohol tartós alkalmazás során a bőrt kiszáríthatja. Ezért a bőrt a bedörzsölés helyén rendszeresen ápoljuk babaolajjal vagy testápolóval.
Kész vadgesztenye-készítmények
A gyógyszertárakban és drogériákban kaphatók kenőcsök és gélek vadgesztenye-kivonattal. Súlyos vénaproblémáknál a vadgesztenye-készítményeket belsőleg is bevehetjük. Ebben az esetben azonban ezeket semmiképp ne magunk készítsük el, csak a kész készítményekhez nyúljunk! Hogy a vadgesztenye optimálisan hathasson, megelőzésképpen, de terápiaként is legalább három hónapon keresztül alkalmazzuk.
  • Gesztenye mint mosószer 
A szappanhoz hasonló tulajdonságai miatt a gesztenyét régebben mosószerként is használták a szennyeshez. Ehhez el kell távolítani a gesztenye barna héját, a fehér belsőt fel kell aprítani és megszárítani, végül porrá kell őrölni. Természetesen ezt a biológiai mosóport még ma is előállíthatjuk saját kezűleg. Hogy a vadgesztenyének sok szappananyaga van, egyértelműen láthatóvá válik akkor is, amikor a gesztenyék az úttestre potyognak, és az autók esős időben átmennek rajtuk. Ebben az esetben egy csúszós, habos szappanréteg képződik az utcán. Szerző: Impulzer Magazin



                           Diabetes develops drugs against 
Debrecen

STABLE CURRENCY COMPANY!
A MEGBÍZHATÓ INTERNET MINTAKÉPE!
ITT
REGIZZ!

Member                                           About us
Registered   19,915,993                  Paid to our Members$85,195,222
  •  Effortless income
  •  Earn from home
                                                                                                   
A cukorbaj népbetegség...


A cukorbaj népbetegség a világ egyre több országában. Kezelésének egyik módja, hogy megakadályozzák a szervezetben tárolt cukor felszabadítását. Ilyen gátló vegyületekkel kísérleteznek a Debreceni Egyetem Szerves Kémiai Tanszékén is.
A cukorbetegséget (diabétesz) korunk egyik legsúlyosabb betegségeként tartják számon. A WHO legújabb becslései szerint a világon 300, de egyes becslések szerint akár 500 millió ember szenvedhet úgynevezett 2-es típusú cukorbetegségben. Magyarországon a lakosság majdnem 8-10 százaléka lehet érintett. A jóval ritkább (az esetek kevesebb mint 10 százaléka), öröklött, inzulinhiányos 1-es típusú cukorbetegséggel szemben a 2-es típusú diabétesz általában felnőtt korban jelenik meg, legfőbb oka a genetikai tényezők mellett az elhízás, a rosszul megválasztott étrend, illetve a mozgásszegény életmód.
Forrás: Debreceni Egyetem
A betegségben a hasnyálmirigy inzulintermelése elégtelenné válik, vagy az inzulin nem képes kifejteni hatását, ennek következtében a vérben megemelkedik a glükóz szintje. A cukorbetegség legnagyobb veszélye, hogy hosszú távon súlyos szövődményekkel jár. Ilyenek a látószervi, az idegrendszeri és a veseműködési zavarok. A cukorbetegség okozta szív- és érrendszeri problémák miatt a diabétesz az egyik leggyakoribb halálokká vált.
 A cukorbetegség kezelésére használható szerek
A cukorbetegséget gyógyítani nem lehet, de különféle kezelésekkel karbantartható, és a szövődmények megjelenése is elodázható. A 2-es típusú diabétesz tüneti kezelésében számos, szájon át adható vércukorcsökkentő szert alkalmaznak. Egyebek között a glükozidáz (az összetett szénhidrátokat glükózzá bontó) enzimeket gátló szereket is széleskörűen alkalmaznak. Ezeknek a szereknek azonban számos súlyos mellékhatásuk van, illetve a betegek mintegy 40 százalékában teljesen hatástalanok, ezért indokolt további gyógyszerek keresése. Egyik ilyen terület a máj glükóztermelését csökkentő szerek kifejlesztése. Ezek közül az egyik legígéretesebb a glikogén (a glükóz poliszacharidja, ilyen formában tárolja a máj a glükózt) lebontását katalizáló glikogén-foszforiláz enzim szelektív gátlását megvalósító szerek létrehozása.
A vérben lévő glükóz legfontosabb forrása a máj. Számos tanulmány szerint a máj glükóztermelése a 2-es típusú diabétesz esetében közvetlen kapcsolatba hozható a hiperglikémiával, azaz a cukortöbblettel. A májban a glükóz két úton keletkezik: glikogenolízis (a tároló poliszacharid, a glikogén lebontása) és glükoneogenezis (a glükóz szintézise) révén. A glikogenolízis a máj glükóz termelésének több mint 70 százalékát adja, azonban a glükoneogenezis során képződő glükóz jelentős hányada is beépül a glikogénbe, mielőtt a vérbe jutna.
A máj glükóztermelésére enzimek összetett rendszere hat, amelyben a sebességmeghatározó, fő szabályozó enzim a glikogén-foszforiláz (GP). Tekintettel a glükóztermelés két útjának kapcsolatára, a máj GP gátlásával a glikogenolízisből és a glükoneogenezisből származó glükóztermelés egyidejűleg szorítható vissza.
Debreceni Egyetem
Glikogén-foszforiláz enzim számítógépes modellje
A GP enzimekben számos kötőhelyet fedeztek fel az enzim-inhibitor komplexek röntgenkrisztallográfiás vizsgálatával, azaz a kristályos molekulák röntgenezésével. A Debreceni Egyetem Szerves Kémiai Tanszékén Somsák László professzor és csoportja a GP katalitikus helyéhez kötődő gátlószerként viselkedő glükózhoz hasonló molekulák szintézisét és szerkezet-hatás összefüggéseit vizsgálja.
Gátló molekulák tervezése Debrecenben
Somsák professzor az [origo]-nak elmondta, hogy olyan molekulákat (glükózanalógokat) terveznek, amelyek versengenek a glikogénnel, hogy hozzákötődjenek az enzim katalitikus helyéhez. Ha innen sikerül egy "semleges" molekulával kiszorítani a glikogént, akkor az enzim nem képes ellátni feladatát, azaz a máj nem tud glükózt felszabadítani a glikogénből, így csökkenhet a vércukorszint.
Forrás: Debreceni Egyetem
Somsák professzor és munkatársai
Munkájukban több hazai és külföldi kutatócsoport is együttműködik. A Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézetében Gergely Pál irányításával végzik az enzimkinetikai vizsgálatokat, amelyek segítségével megállapítható, mennyire jó gátló hatásúak a szerves kémikusok által tervezett molekulák. A GP és a hozzá kapcsolódó gátló molekula (enzim-inhibítor komplex) szerkezetét egy Athénban működő görög kutatócsoport határozza meg röntgenkrisztallográfiával. Az enzimgátló hatás számítási kémiai módszerekkel, in silico (azaz számítógépes szimulációval) is vizsgálható, ezen a területen egy pozsonyi kutatócsoport az együttműködő partner. A vegyületek szintézisében a Lyoni Egyetem, állatkísérletes vizsgálatában pedig a Montpellier-i Egyetem kutatóival folyik kooperáció.
Somsák elmondta, hogy a mintegy 15 éve folyó kutatások során több mint 400 vegyületet állítottak elő és vizsgáltak meg, és ezek közül a legígéretesebbekkel már megkezdődtek az állatkísérletek is, amely az első lépés a gyógyszerré válás útján. A professzor még hozzáfűzte, hogy újabban nemcsak glükózanalógokat, hanem egyéb szénhidrátszármazékokon alapuló gátló molekulákat is terveznek.

 AZ [origo] LEGFRISSEBB HÍREI


2012. július 3., kedd

AZ ELFELEJTETT SZÓDABIKARBÓNA!





Az elfelejtett szódabikarbóna

Nyári Zsuzsa  2011. július 8. péntek, 14:00


Összerázkódtam gyerekkoromban, mikor édesanyám lenyelt egy kanál szódabikarbónát ha égett a gyomra. Fúj, szörnyű az íze, hogy tudod lenyelni? – kérdeztem – Hát nem túl finom, de segít volt a válasz. És nem is csak gyomor égés esetén. Nagyon sok esetben használhatjuk ezt olcsó (pláne ha gyógyszertárban vesszük) szert. Lássuk csak mennyi mindenre jó.


SzódabikarbónaKiváló és olcsó lúgosító szer. Ha nagyon el van savasodva a szervezetünk kúra szerűen is fogyaszthatjuk, 2 héten át naponta kétszer (reggel-este) egy kávéskanál szódabikarbónát egy pohár vízben feloldva.
Testünk méregtelenítésére és fertőtlenítésére vegyünk szódabikarbonátos fürdőt. Oldjunk fel 3 evőkanál szódabikarbónát egy kád vízben és fürödjünk benne 25-30 percen át.
Erőteljes fertőtlenítő és gombaölő hatása is van. Ezáltal véd a láb gombás fertőződése és a lábizzadás ellen.
Kézmosáskor is érdemes szódabikarbonátot használni. Legalább 20 másodpercen át dörzsöljük vele a kezünket, hogy teljesen tiszta, baktérium mentes legyen. A szódabikarbonátnak köszönhetően bőrünk finom és puha lesz, körmünk pedig szép fehér.
Persze nem csak a körmöt fehéríthetjük vele. Mossuk fogainkat hetente 1-2 alkalommal szódabikarbónával és szép fehérek lesznek a fogaink. A szájszárazsága ellen és szánk Ph értékének a helyreállításáért öblögessünk szódabikarbonátos vízzel (1 kávéskanálnyit oldjunk fel egy pohár vízben).
Izzadás gátló és szagtalanító hatását kihasználhatjuk „hintőpor” formájában is, a hónalj és lábak, lábujjak közötti terület beporzásával.
A fésűket, keféket, manikűröző eszközöket fertőtleníthetjük szódabikarbónával. Ilyenkor 8-10 kanálnyit oldjunk fel egy mosdókagylónyi vízben és hagyjuk ázni az eszközöket legalább egy éjszakán át.
Ékszereinket is újjá varázsolhatjuk a szódabikarbóna segítségével. Egy kis lábosba tegyünk annyi vizet, hogy ellepje az ékszereket. Adjunk hozzá egy kávéskanálnyi szódabikarbónát. Forraljuk az ékszereket 4-5 percig. Még a leghozzáférhetetlenebb helyekről is feloldja a piszkot. Vigyázzunk egyszerre csak egyféle fémet (vagy aranyat, vagy ezüstöt) tisztítsunk.
Bármennyire is vigyázunk óhatatlan, hogy a hűtőszekrényben néha ne maradjon meg valamelyik étel vagy gyümölcs szaga. Ha szódabikarbónás vízzel mossuk ki a hűtőt gyorsan el fog tűnni minden nemkívánatos „illat”. Igaz ez más szekrényekre és tárolókra is.
A cipők és csizmák fertőtlenítésére szórjunk jó sok szódabikarbónát a lábbelikbe. Hagyjuk állni egy éjszakán át és nemcsak a gombák tűnnek el, hanem a kellemetlen szagok is.
Nem csak gyomorégés esetén segít ez a csodás szer. Kiváló emésztés serkentő is, ha nehéz ételt eszünk vagy ha felpuffadunk 1 késhegynyi szódabikarbóna megoldja a problémát.
A királyok betegségében, a köszvényben szenvedőknek is enyhülést hoz. Oldja a húgysav kristályokat ezáltal csökkenti az ízületek irritációját és a fájdalmat. Naponta háromszor egy teáskanálnyi szódabikarbónát kell ilyenkor inni egy pohár vízben feloldva.
Dr. T. Simoncini olasz onkológus még a rákos megbetegedések gyógyítására is nagy sikerrel használja.
Érdemes tehát újra elővenni ezt a majdnem elfelejtett csodaszert!
Nyári Zsuzsa
Ezt a cikket a feledés homályából meg jelenítve Nyári Zsuzsának köszönhetjük!

2012. február 21., kedd

ZSÍR CSOMÓK KIALAKULÁSA!

http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw


LIPÓMA/ Zsírcsomó/

A MITASZEREK ÉS ZSÍR CSOMÓK ÁRULKODNAK!

  • A zsírcsomó anyagcserezavar jele!

. „A testem több pontján sok kisebb-nagyobb zsírcsomó van. Próbálkoztam már tisztítóteával, diétával, de nem múltak el. Mit tegyek?”/Állandó ólvasó/

Nehéz kérdés, s nehéz rá a válasz is. Mindenesetre ez egy anyagcserezavar. A máj és az epe nem úgy működik, mint ahogy kellene. A sok stressz miatt összehúzódnak az epevezetékek, kevés epe folyik a bélrendszerbe. Stressz közepette a hasnyálmirigy sem termel elegendő enzimet a fehérjék és a cukrok emésztéséhez. Az emésztetlen húsmaradványokon elszaporodnak az erjesztő baktériumok, amelyek az alábbi mérgező anyagot termelik:

1. Az ammónia az agyi anyagcserét gátolja, s fáradékonyságot, teljesítménycsökkenést idéz elő.

2. Az indol, a skatol és aminovegyületek a máj anyagcsere-működését terhelik. Emelik a vér húgysav- és a koleszterinszintjét. Migrént és fejfájást okozhatnak. A szervezet tele van zsíros anyagokkal. Ekkor elkezd valami nőni, amire a szervezetnek nincs szüksége. Ez a nőknél lehet mióma, a férfiaknál sarkantyú, mindkét nemnél pedig ciszta, de éppen úgy zsírcsomó. A zsírcsomók megjelenését meg lehet akadályozni, ha az illető hajlandó változtatni az életstílusán, a táplálkozásán. Csak akkor lesz sikeres, ha kitartóan elvégzi azt a regeneráló, méregtelenítő és tisztító kúrát, amely teljesen megváltoztathatja az életét. A kúra előnyei: 1. bár a meglévőket nem tudja eltüntetni, az új zsírcsomók kialakulását meg tudja akadályozni; 2. új zsírcsomók nem keletkeznek, a régiek viszont „összezsugorodnak”, de nem tűnnek el teljesen; 3. a jelenlegi zsírcsomók még olyan kicsik, hogy eltűnnek, és a következők már meg sem jelennek. Mivel nem mindenkinél működik úgy a regenerálás, mint ahogy szeretné, ki kellene próbálni a lehetséges természetes módszert, amely több pontból áll: 1. le kell mondani a zsíros ételekről, helyette tengeri halat, kását kellene fogyasztani; kerülni kell a füstölt húst, konzerveket, helyette sajtokat, nyers zöldséget, gyümölcsöt kell fogyasztani, de azokat, amelyek nálunk teremnek. 3. kerülni kell az alkoholt, kávét, cigarettát. 4. só helyett tengeri só, cukor helyett méz, erős fűszerek helyett (bors, csípős paprika) gyógynövényes fűszerek ajánlottak. 5. idegerősítő gyógynövényekből készült teát kell fogyasztani. Ugyanis ha valaki állandó idegességben, stresszben él, annyi káros anyag keletkezik a szervezetében, mintha naponta elszívna 100 cigarettát, nem beszélve arról, hogy hiába iktatjuk ki a zsíros falatokat, a stressz közepette a máj szintetizálja a koleszterint, tehát a vegetáriánus, aki állandóan mérgelődik, elzsírosodhat. 6. teljes tisztító kúrát kell végezni teával, szervezetbarát baktériumokkal. Meg kell kötni a káros anyagokat a vastagbélben. Amikor sikerült a szervezetet megtisztítani, a májat regenerálni, elkezdhetjük a zsírcsomók elleni harcot. Amit írt, az kevés információ arra, hogy érdemleges választ tudjak adni. Ezért nem is bocsátkoztam konkrét gyógynövények felsorolásába. Annyit azért elmondok, hogy aromaterápiás víz alatti gyógymasszázst és aromatikus gyógynövények kivonatát tartalmazó hidratáló krémmel végzett masszázst javaslok. Ez csökkenti a zsírcsomók nagyságát, megpuhítja őket, és a belsőleg alkalmazott méregtelenítő készítmény pedig kihajtja a csomókból a felesleges zsiradékot./ÚJ SZÓ/
A zsíros bőr csak kitartó, következetes oda figyeléssel  ápolható hatásosan!

2012. február 8., szerda

KURKUMA ÉS GYÖMBÉR A KONYHÁBAN!




http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw


KURKUMÁVAL ÉS GYÖMBÉRREL KÉSZÍTETT ÉTELEK

Az alábbiakban Dr. Mészáros Zsuzsanna, a Pécsi Tudományegyetem oktató orvosa által használt recepteket olvashatja! 
Én legelőször a gyömbéres kekszet ismertem meg és bárki, aki az ismerőseim közül külföldre ment mindig ezt kértem ajándékba.
kurkuma0Ma már nem gond, köszönhetem a tablettás készítményeknek. Külön és együtt is a mindennapi étkezésem része és a család is hamar megszokta. A kurkuma-gyömbér variáció MINDEN HÚSÉTEL része, mindegy milyen, még a rántott hús panírjába is teszek!! Összetörve a tojásba keverem. Azóta sokkal emészthetőbb, könnyebb lett ez a nehéz húsétel.
A pörköltekből sem maradhat ki, ugyanúgy, mint a hagyma, de ennek készítésénél vagy kuktát vagy dupla falú edényt használok, hogy ne égjen, hanem szinte párolódjon az étel és olajat sem használok, csak a hús saját zsiradékja olvad ki, ami az izmok között van, és ez is bőven elég.
4 személyre 2 db tablettát teszek a gyömbér-kurkumából. A petrezselymes variációt levesekbe, húslevesbe használom gyakrabban!
ZÖLDSÉGES, CSIRKEHÚSOS, KURKUMÁS RIZS
4 személyre fejenként 1-1 db csirkecombot felteszek párolva max. 1 evőkanál kukorica vagy olíva olajon párolni, majd hozzáadok 1 db összetört KURKUMA tablettával és 1-2 evőkanál vízzel.
Kb 20-25 perc múlva 1-1 nagyobb darab kerekre szelt répát és petrezselyem gyökerét teszek hozzá 1 pohár megmosott rizzsel, vagy felesben (1/2 pohár rizs, 1/2 pohár hajdina kása), felöntöm 2 pohár meleg vízzel, melybe 1 db KURKUMÁS, PETREZSELYMES TABLETTÁT oldok fel.
Végül 1/2 kávéskanál csökkent Na-tartalmú vegetával szórom meg, pár pillanatig forralom, majd vagy sütőben, vagy kicsi lángon kb. 20 percig párolom tovább fedő alatt.
Aki csípősebben szereti CURRYT IS szórhat bele 1 kávéskanállal. A főzés végén a tetejére friss vagy fagyasztott, vágott petrezselymet szórok.
Kiváló laktató, könnyű húsos, zöldséges étel! Ezt még nagymamámtól tanultam: nálunk azóta is hagyomány! Mellé még savanyúságot, vagy zöldségsalátát is fogyasztunk.
GYÖMBÉRES KINAIKEL-LEVES
Hozzávalók 1 db kínai kel, 1-2 gerezd fokhagyma, 1 db vöröshagyma, 1-1,5 liter csirkeleves leve, 1 evőkanál száraz fehérbor, 10-15 dkg rizs, 1-2 db kurkuma-petrezselyem tabletta.
A kínai kelt leveleire szedjük, megmossuk, apróra daraboljuk, majd megpároljuk gőz fölött (ha erree nincs idő akkor a legvégén tegyük a levesbe, hiszen 5-7 perc alatt megfő.) indianspices_630588472
A forró  húsleves levébe tesszük a hagymát, fokhagymát, felforraljuk, majd a rizst is beletesszük a petrezselyem tablettával együtt, 20-25 perc alatt megfő, ekkor tesszük a nyers, vagy párolt kínai kelt a levesbe.
Mivel a kínai kel magas ásványi anyag tartalmú sózás csak a tányérokban szükséges, de a tálalás előtt még a száraz bort hozzákeverjük az egész leveshez. Könnyű, jól emészthető, ízletes étel.
HÚSVÉTI SONKA
Ha lehet szárnyas húsból, de a hagyományos igazi füstölt sonka is éppoly finom: egy napig áztatom a leforrázott vízzel, hogy a só-tartalma kiázzon. Ebből a léből kiveszem, egyszer átforralom új vízzel, majd ezt is leöntöm.
Ezek után jön az igazi főzés. Újból felöntöm vízzel, melybe babérlevelet 1-2 db-ot, 4-6 gerezd fokhagymát, csipetnyi tárkonyt és 1 db kurkuma-gyömbér tablettát teszek bele.
A hús fajtájától függően a megfelelő ideig fedő alatt főzöm, kb. 20 perccel a befejezése előtt 1 tabletta kurkuma-petrezselymes tablettát is teszek bele!
Nemcsak finom íze lesz, de sokkal könnyebben emészthető, hagyományos ételt kapunk! Azóta nincs haspuffadás, kellemetlen teltség érzés. A sonka levében főtt tojás és kolbász is finomabb, bár mi a három fehérjét egyszerre már nem fogyasztjuk, de egymás utáni napokon sokkal változatosabb, és kímélőbb.
Ha gondolják, kipróbálhatják újabb módon készíteni a hagyományos ételeket is. Sokkal kímélőbb és egészségesebb étkezés a régi ízek megtartása mellett.
KURKUMÁS-GYÖMBÉRES SÜTÖTÖKPÜRÉ LEVES
Hozzávalók: 5-10 dkg burgonya, 20-25 dkg sütőtök, 2 db Kurkumás Gyömbéres tabletta, 2-25 gr (1 kiskanál) vaj, 2 evőkanál rozs vagy teljes kiőrlésű liszt, 1 dl kefir, vagy főzőtejszín
Az apróra vágott (burgonya püré méretű) burgonyát, sütőtököt megpároljuk párolóedényben, ha ez nincs a burgonyát megfőzzük, a sütőtököt fólia alatt megpároljuk a Kurkumás gyömbéres porrá tört tablettájával együtt.
fuszertalBővebb lére engedhetjük a tököt és a burgonyát, majd a kettőt együtt összeturmixoljuk, majd a főzőtejszínnel, vagy aki savanykásabb ízt kedveli: 1 dl Kefirrel a lisztet kikeveri habarássá. (A lisztet először kevés vízzel csomómentesre keverjük, majd utána jön a Kefir vagy főzőtejszín.)
A habarást a turmixolt sütőtökre öntjük és 2-3 percig kavarás közben forraljuk. Lehűtve pirítós kockával tálaljuk.
Készíthetjük burgonya nélkül is. Akkor több sütőtök szükséges (2x-s mennyiség). Könnyű leves. Én szoktam sűrűbbre is készíteni szósznak akkor párolt vagy rántott hús mellé. Pirítóssal könnyű vacsora is lehet.
CÉKLAPÜRÉ LEVEST VAGY SZÓSZT IS HASONLÓAN KÉSZÍTHETÜNK. Ugyanezen összetevőkkel. Ha valaki édesen szeretné a CÉKLA- krémlevest MÉZZEL ÉS ÉDESÍTŐVEL IS KÉSZÍTHETI. Céklánál érdemes kicsi vagy úgynevezett bébi céklát választani, vagy ha nagyobb, akkor előre főzni, és utána hozzátenni a főtt burgonyát. Kicsit időigényesebb a készítése, mint a sütőtöké, de vasban és nyomelemekben gazdag levest, vagy szószt ehetünk!
GYÖMBÉRES-KURKUMÁS SÁRGARÉPA SALÁTA
Hozzávalók: 3-4 db közepes répa lereszelve, 50 gramm lucerna csíra (csíráztatva is kapható), ½  csésze mazsola, 1 evőkanál olíva vagy kukorica csíra olaj, 2 evőkanál alma vagy borecet, 1 kávéskanál reszelt gyömbér (ha nincs 1 db alma reszelve), 1-2 db Kurkumás Gyömbér tabletta ½ dl forró vízben áztatva, 1 dl Kefir (natúr)
Keverjük össze a mazsolát a reszelt répával egy tálban. A reszelt gyömbért (almát) tegyük befőttes üvegbe, erre az olajat, almaecetet, kefirt, a Kurkumás-Gyömbér feloldott, kihűlt oldatát öntsük rá. Finoman rázzuk össze. Hagyjuk körülbelül ½ órát állni, hogy az ízek összeérjenek, majd öntsük rá a répás mazsolára.
A lucerna csírát  nagyobb mély tányérba rendezzük el, és erre szórjuk rá a mazsolás reszelt, öntetes répát. Kurkuma_jpg_138096144
Reggelire, de ebéd, vacsora előtti salátának kiváló. Gyermekeknek mézet szoktam rácsorgatni a végén. A Lucerna csíra helyett retekcsírát is használhatunk vagy pikánsabb ízt kedvelőknek snidlinget is. (Snidlingnél a mazsolát kihagyom)
Lucerna csírát magunk is készíthetünk. Gyógynövény szaküzletekben lehet kapni Lucerna csíra magot (30 gr kb. 200 Ft). Egy kávéskanálnyi magot megmosok finom lyukú szűrőben. Bordázott műanyag tányérra teszem, tűző napsütéstől védve. Naponta 2x finom permetezéssel locsolom. 7 nap alatt csírázik ki, azután fogyasztható.
Vitaminokat (B1, B2, B 12, C, D, E, H, K, Kén), ásványi anyagokat is tartalmaz: Kalcium, Foszfor, Magnézium, Kálium, Cink, Mangán, Bór, Vas. A benne levő szaponin zsírbontó hatású. Fáradtság ellen jó hatású a benne levő B vitaminok miatt.
FIGYELEM: CSAK CSÍRÁZTATÁSRA HASZNÁLHATÓ MAGVAKAT VEGYÜNK, csávázott vetőmagot tilos étkezési célra használni.
A csírázott magvak erejét, már az ókorban a kínaiak és egyiptomiak is ismerték és használták is. Mi is bátran alkalmazhatjuk.
ZÖLDSÉGES KÖLES ZELLERES KURKUMÁVAL
A KÖLES az ősi magyar konyha egyik legfontosabb gabona növénye volt. Magas rost és ásványi anyag tartalma teszi a táplálkozásban értékessé. Főzésnél egy rész köles 5 rész vizet vesz fel.
4 személyre 2 dl pohár jól megmosott köles magot öntök felforralt vízbe. 5-10 percig főzöm, a főzőlébe 2 db ZELLERES KURKUMÁT teszek a kölessel egyszerre.
10 perc főzés után párolt zöldborsót, répát, zellert, karfiolt, ízlés szerinti zöldségeket teszek bele, attól függ milyen húsételt készítek mellé.
Ízesíthetjük lestyánnal, Borsika fűvel (=Oregánó), Tárkonnyal is.
Ha sűrűbbre szeretném a zöldségek után ½ csésze búza, vagy kukoricadarát is főzhetünk  bele. Húsleves levével ízletesebb, de akkor önálló ételnek fogyasztjuk hús nélkül.
A főzés végén tesszük bele a minimális mennyiségű csökkent Nátrium tartalmú sót személyenként ne haladja meg a mokkás kanálnyi mennyiséget
HA HÁROM ÉVES KOR ALATTI GYERMEK IS ESZIK BELŐLE, AKKOR CSAK A FELNŐTTEK TÁNYÉRJÁBA LEHET TENNI A SÓT.
Tálaláskor reszelt sajtot, kefirt is tehetünk a tetejére. Sajttal, kefirrel önálló főétel, sajt nélkül sült húsok mellé köret is lehet.

JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. február 7., kedd

A JÖVŐ ÉTELEI!

http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw

AZ ALGÁK HASZNOSSÁGA

Spirulina platensis

Chlorella vulgaris
ALGÁK HASZNOSÍTÁSA!


Kapcsolódó cikkek: Megkezdődik a zöld jövőről való elmélkedés időszaka Sürgetik a gazdaság „kizöldítését” Megújuló energia: Kompromisszum körvonalazódik az EP-ben Hirdetés [Image] Nagyobb betűméret [Image] Küldés e-mailben [Image] Kisebb betűméret [Image] Nyomtatható verzió Az interjú teljes változatát ide kattintva olvashatja el (angolul) Garofalo szerint az algák, mint ún. harmadik generációs üzemanyagforrások számos tekintetben áttörést hozhatnak a biodízel-iparban. Az új technológia pontot tehet az élelmiszeripar és a bioüzemanyagok között húzódó ellentét végére, és tekintve, hogy a Föld háromnegyedét víz borítja, hosszú távú megoldással kecsegtet. Az algák az eddig használatos növényeknél, mint pl. a kukoricánál vagy a cukornádnál sokkal hatékonyabbnak bizonyulnak üzemanyag-alapanyagként. Legtöbbjük egy nap alatt képes megkétszerezni önmagát. Jelenleg még kutatják, melyik algafaj lenne a legalkalmasabb bioüzemanyagnak. Az alga-technológia legfőbb előnyei között említi Garofalo, hogy használata esetén nincs szükség a szűkösen rendelkezésre álló termőföldekre, sőt, eddig használhatatlannak tűnő, sivatagos, vagy sziklás területek is használhatóvá válhatnak. Mesterségesen termesztenék Garofalo elmondta, hogy az algatenyésztésnek jelenleg két fő alternatíváját ismerik, a fotobioreaktorban és a szabad ég alatti tavakban való termesztést. A fotobioreaktorok költségesebbek ám nagyobb hasznot is rejtenek magukban: egy adott területen több alga termeszthető és jóval szabályozottabb körülmények között. Az algatenyésztés egyik legérdekesebb előnye, hogy különösen szennyezett vízben a leghatékonyabb. Az ilyen vizekben többek között az oxigénhiány miatt megjelenik az eutrofizáció, azaz túlszaporodásnak indulnak az algák – magyarázza. A szennyeződéseket az algák tápanyagként szívják magukba és így exponenciális növekedésnek indulnak. Ez eredményezi környezetvédelmi szempontból az egyik legjelentősebb előnyt: a bioreaktorokba bevezetett szennyezett víz később tisztább állapotban távozik a rendszerből – azaz víztisztításra is alkalmas lehet az algatenyésztés. Nagy mennyiségben még nem gazdaságos Garofalo azonban leszögezte, hogy még mindig alapvető kutatások folynak, hogy az algatenyésztést ipari méretekben gazdaságossá tudják tenni. A megoldás kulcsa lehet azonban, hogy mivel az algák csak 25-30 százaléknyi része használható üzemanyag-előállítás céljából, további lehetőségeket fedeztek fel a ’melléktermékek’ hasznosítására. Franciaországban zajlik jelenleg a legnagyobb kutatás ilyen téren. A Roquette névre hallgató projekt mögött egy élelmiszergyártó cég áll, melynek nem titkolt célja, hogy minél több gyógyászattal és élelmezéssel kapcsolatos alternatívát találjon az algák hasznosítására.

2012. február 3., péntek

TERMÉSZETES VÉRNYOMÁS CSÖKKENTÉS!

http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw

Természet kínálta vérnyomáscsökkentők

Utolsó változtatás: 2012-01-31 | Első közzététel: 2012-02-01
Cikk nyomtatása » Cikk küldése »
Természet kínálta vérnyomáscsökkentők
Sajnos nemcsak hazánkban, de a többi fejlett országban is népbetegségnek számít a magas vérnyomás. Az alább felsorolt életmódtanácsok és táplálékkiegészítők, bizonyítottan segítenek a magas vérnyomás megelőzésében és kezelésében.

Életmódtanácsok a magas vérnyomás csökkentése érdekében


  • A zöldségekben, gyümölcsökben, alacsony zsírtartalmú tejtermékekben, tengeri halban bővelkedő étrend javasolt a vérnyomás csökkentése érdekében.
  • A magnézium, a kálium és a kalcium fogyasztása is segít a vérnyomás csökkentésében.
  • Túlsúlyosak (az ideális testsúlynál legalább 10 százalékkal magasabb testtömegűek) esetében, a testsúly csökkentése szintén hasznos. Minden 10 kg mínusz 5-20 Hgmm-rel csökkenti a vérnyomást.
  • A mérsékelt alkoholfogyasztás is jó hatással van a magas vérnyomásra, azonban tanácsos óvatosnak lenni, napi 3 alkoholos ital, már emeli a vérnyomást!
  • Ne fogyasszunk sok sót, egyszerű szénhidrátot, zsíros ételeket, koffeint, készételeket, olajban sült ételeket.
so-fogyasztasa
Ne fogyasszunk sok sót



Táplálékkiegészítők, növények a magas vérnyomás kezelésében

  • C-vitamin - A C-vitaminnak a vérnyomás csökkentésében, és a magas vérnyomás kialakulásának megelőzésében is bizonyított a hatása. Csökkenti az oxidatív stresszt, legjobban természetes formában fogyasztva fejti ki hatását.
  • Coenzim Q10 - Nemcsak a magas vérnyomás kezelése területén alkalmazzák, de például a migrén megelőzésében, a daganatprevencióban, az asztmában és számos egyéb betegségben betöltött szerepéről jelenleg is folynak tanulmányok.
  • Lenmag, lenmagolaj - A lenmag és a lenmagolaj jó hatású a székrekedés kezelésére is, csökkenti a koleszterin-szintet, az érelmeszesedés, a magas vérnyomás kockázatát. Csökkenti az izomfájdalmat és mérsékli az ízületi gyulladást, reneszánszát éli a sportolók és a testépítők körében.
  • Fokhagyma - A vérnyomás csökkentésén kívül segít az érelmeszesedés megelőzésében is, értágító hatása is ismert. A véralvadásban is szerepet játszik, a vérlemezkék összecsapódását gátolja.
  • Fekete ribizli - Gyulladáscsökkentő hatása is ismert, vérnyomáscsökkentő hatása mellett, a húgyúti infekciók kezelésében és megelőzésében játszott szerepe a legismertebb.
  • Fagyöngy - Vérnyomáscsökkentő-, illetve szabályozó gyógynövény. Javítja a vérkeringést, gátolja az érelmeszesedést. (Amit a fagyöngyről nem sokan tudnak...)
  • Galagonya - Vérnyomást csökkent, szívritmust szabályoz, érelmeszesedés - különösen koszorúér-elmeszesedés - ellen jó hatású
Szerző: Dr. Csuth Ágnes, WEBBeteg

2012. január 22., vasárnap

A DOHÁNYZÁS LASSAN ÖLŐ MÉREG!



A DOHÁNYZÁS LASSAN ÖLŐ,- MÉREG!
  • A dohánytermékek fogyasztásának leggyakoribb módja a dohányzás. A mezőgazdasági terményt gyakran keverik adalékanyagokkal, majd pirolizálják. Az ebből származó füstöt a fogyasztó belélegzi, majd a hatóanyag a tüdőben szívódik fel. A hatóanyagok kémiai reakciót váltanak ki az idegvégződésekben, ami által megnő a pulzusszám, javul a memória, az éberség és a reakcióidő. Dopamin, majd később endorfin szabadul fel, amelyek gyakran az örömérzethez társulnak. A 2000. évi adatok szerint a világon mintegy 1,22 milliárd ember dohányzik. A férfiak nagyobb valószínűséggel dohányoznak, mint a nők (bár a kor előrehaladtával a nemek közötti különbség csökken). A szegények nagyobb valószínűséggel dohányoznak, mint a gazdagok, és a fejlődő országokban élő emberek inkább dohányoznak, mint a fejlett országok lakosai.
  • Sok dohányos kamaszkorban vagy fiatal felnőttként kezd dohányozni. A korai szakaszban a dohányzás általában kellemes érzést nyújt, pozitív megerősítésként szolgál. Több éven át tartó dohányzás esetén a dohányzás folytatásának fő motivációja a megvonási tünetek és a negatív megerősítés elkerülése lesz.//Wikipédia/
A dohány egy lassan, alattomosan ható, nagyon veszedelmes méreg. Bármilyen formában használják, árt a szervezetnek. Mivel hatása lassú, és alig vehető észre, ezért annál veszedelmesebb. Először izgatja, majd bénítja az idegeket. Elgyengíti és elhomályosítja az agyat. Gyakran erőteljesebben hat az agyra, mint a részegítő italok. Hatása alattomos és nehezen ürül ki a szervezetből. Használata felkelti az erősebb italok utáni szomjúságot és sok esetben megveti az iszákosság alapját.
A dohány használata kényelmetlen, kellemetlen, költséges, tisztátalan, beszennyezi használóját és bántó másokra.

A dohányzás kimondhatatlan kárt okoz a gyermekeknek és ifjaknak. A fiúk nagyon korán kezdenek dohányozni, akkor, amikor testük és lelkük a leginkább érzékeny a dohány hatása iránt, ezért az aláássa fizikai erejüket, eltörpíti testüket, eltompítja értelmüket és megrontja erkölcsüket (MH 327-329).

A dohányzás utáni vágy nem természetes, hanem örökölt. A tea és kávé fogyasztása felkelti a dohányzás utáni vágyat. Az ízesítőkkel és fűszerekkel készített ételek gyulladásba hozzák a gyomrot, megrontják a vért és előkészítik az erősebb izgatószerek útját (TE 58-59).


  • A dohányzás az egyik legnagyobb csapda az életünkben!
  • Erős akarattal kitartó,következetes hozzá állással legyőzhető!










2012. január 13., péntek

PROSZTATA BÁNTALMAKRA!

http://www.google.com/cse/panel/code?cx=008407682548954665842:zastr-2nrpw



PROSZTATA BÁNTALMAK ESETÉN!!!




PROSZTATA BÁNTALMAK ESETÉN!!!

A kisvirágú füzikéről van szó. Ez a gyógynövény kiváló a kisebb panaszok kezelésére és nagyon fontos megelőzés céljára is használni.
Ilyen probléma a megnagyobbodás és a gyulladás. Ezekben az esetekben mikor az orvos diagnosztizálja a betegséget akkor lehet inni ebből a növényből készült teát fogyasztani. Ajánlatos napi két csésze tea a fenti esetekben. A probléma megszűnéséig kell inni a teát.

Megelőzésre is ajánlom, hogy félévente 6 hetes kúrát érdemes tartani és nem csak idősödő férfiaknak. A férfiaknak negyvenes éveitől viszont nagyon fontos minimum egy évben egyszer végigcsinálni egy kúrát. Itt is azt tudom mondani, hogy nem árt, ha beízesítik a teát. Akkor is kifejti a hatását, ha cukorral vagy édesítő szerrel issza valaki.

Rosszindulatú megbetegedés esetén pedig ajánlom a korpafűvel keverve inni.
Ekkor viszont minden orvos által előírt kezelést végigcsinálni és a gyógyszereket beszedni és mellette kiegészítésnek inni a teát. Ebben az esetben a teát folyamatosan lehet és kell inni. Több utalást találtam arra, hogy bizony a rákos daganatos megbetegedés esetén is nagyon jó a tea.
Sajnos valaki nem hiszi, hogy használ és nem hajlandó meginni, pedig
mindenféleképpen ha valakinek ilyen súlyos betegsége van annak érdemes belekapaszkodnia minden szalmaszálba ami csak egy kicsit is segíthet.
A tea íze nem olyan borzalmas, hogy ne lehetne meginni.

Mivel a kemoterápianak nagyon kellemetlen mellékhatásai vannak ezért még ajánlom mellé a cickafark tea használatát is mert annak gyomornyugtató és hányinger elleni hatása is van. Talán sikerül vele a hányást csillapítani ami betegnek nagyon fontos, mert ha kevesebbet hány akkor nem gyengül le olyan nagyon és akkor jobban tud harcolni a betegség ellen. Mivel a cickafarknak magában keserű íze van ezért palástfűvel együtt is lehet inni akkor íze egész kellemes. Nagyon fontos, hogy a gyümölcsök és a vitaminok mellett a beteg még gyógyteákat is fogyasszon amit meg lehet beszélni a kezelő orvossal.

A prosztata a felnõtt férfiban kb. 20 g. tömegû, szelídgesztenye nagyságú szerv, melynek hátsó felszíne, a végbél felõl tapintható. A prosztata körülöleli a húgycsövet, azt a vezetéket, amelyen keresztül a vizelet a húgyhólyagból a hímvesszõn keresztül kiürül. A könnyebb megértés végett úgy is mondhatnánk, hogy a közvetlenül a hólyag alatt elhelyezkedõ prosztatát keresztülfúrja a húgycsõ. Így a húgycsõnek van egy prosztatán belüli, körülbelül 2-3 cm-es szakasza, ezt követõen még körülbelül 13-15 cm hosszan folytatódik.Szövettanilag simaizom sejtekbõl és mirigyhámból épül fel, melyet rostos, fibrozus tok vesz körül.

PROSZTATAPROBLÉMÁIVAL KERESSE FEL ORVOSÁT, NE HALOGASSA!